Natur Tanya Cink-biszglicinát tabletta 60 db
Átlagos értékelés: | Nem értékelt |
Gyártó: | Natur Tanya |
Egységár: | 31,50 Ft/db |
Várható szállítás: | 2023. április 04. |
Kizárólag 100%-ban cink-biszglicinátból származó, maximális mennyiségű aminosav kelát formájú, magas biohasznosulású szerves cink |
Leírás
Natur Tanya® SZERVES CINK-BISZGLICINÁT TABLETTA
Kizárólag 100%-ban cink-biszglicinátból származó, maximális mennyiségű aminosav kelát formájú, jól hasznosuló szerves cink. A cink-biszglicinát 143,4%-kal magasabb biohasznosulással rendelkezik a szerves cink sóval (cink-glükonáttal) összehasonlítva.
-
ESSZENCIÁLIS, ANTIOXIDÁNS ÁSVÁNYI ANYAG
-
SEGÍTI AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT
-
HOZZÁJÁRUL A SEJTEK VÉDELMÉHEZ
-
TÁMOGATJA A TERMÉKENYSÉGET
-
A CINK AZ INZULIN HORMON AZ ÖSSZETEVŐJE
-
143,4%-KAL MAGASABB BIOHASZNULÁS A GYAKRAN HASZNÁLT SZERVES CINK-GLÜKONÁTTAL ÖSSZEHASONLÍTVA
-
JÓL TOLERÁLHATÓ, NEM OKOZ GYOMOR-BÉLRENDSZERI PANASZOKAT
-
VEGÁN KÉSZÍTMÉNY, TITÁN-DIOXID MENTES FORMULA
-
LAKTÓZ ÉS GLUTÉNMENTES
-
NEM TARTALMAZ MESTERSÉGES TARTÓSÍTÓSZERT, SZÍNEZÉKET ÉS AROMÁT
-
FÜGGETLEN LABORBAN BEVIZSGÁLT ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ!
-
NAPONTA 1 FILMTABLETTA ELEGENDŐ
-
KÖNNYEN NYELHETŐ, 2 HÓNAPRA ELEGENDŐ MENNYISÉG
A cink-biszglicinát és más cink-formák felszívódása/biohasznosulása
A cink aktív transzport útján, aminosavakhoz, kismolekulájú fehérjékhez kötődve, szívódik fel a vékonybél kezdeti és részben a középső szakaszán. A cink-biszglicinát 143,4%-kal nagyobb biohasznosulásra képes a cink-glükonáthoz képest. (forrás: Gandia, P., Bour, D., Maurette, J. M., Donazzolo, Y., Duchène, P., Béjot, M., & Houin, G. (2007). A bioavailability study comparing two oral formulations containing zinc (Zn bis-glycinate vs. Zn gluconate )
CINK BISZGLICINÁT > CINK GLÜKONÁT = CINK-CITRÁT > CINK-OXID
FONTOS MEGJEGYEZNI, HOGY A LEGGYAKRABBAN HASZNÁLT SZERVES CINK FORMÁK - A CINK-GLÜKONÁT ÉS CINK-CITRÁT FELSZÍVÓDÁSA MEGEGYEZIK, NINCS LÉNYEGES KÜLÖNBSÉG KÖZÖTTÜK. A SZERVETLEN CINK-OXID FELSZÍVÓDÁSA SZIGNIFIKÁNSAN ALACSONYABB, A SZERVES CINK-GLÜKONÁTTAL ÉS CITRÁTTAL ÖSSZEHASONLÍTVA.
TERMÉKÜNKBEN MEGTALÁLHATÓ CINK-BISZGLICINÁT VISZONT JOBB BIOHASZNOSULÁSSAL RENDELKEZIK A SZERVES CINK SÓVAL (CINK-GLÜKONÁTTAL) ÖSSZEHASONLÍTVA, EGÉSZSÉGES EMBEREKEN VIZSGÁLVA.
Négy dologgal is magyarázható a cink-biszglicinát felszívódása
1. Először is, minden glicin molekula két funkciós csoportot tartalmaz (karboxil csoport, amino csoport), amelyek képesek kovalens és koordinált kovalens kötésekkel kötődni a cink ionhoz.
2. Másodszor a glicin a cinkionnal gyűrűszerkezetet tud létrehozni ezáltal energetikailag stabil szerkezetet jön létre
3. Alacsony molekulatömegének
4. Az 1:2 fém (cink)-ligand (glicin) arány korlátozza a fém felszívódását gátló étrendi inhibitorokkal való reakciót, és megakadályozza, hogy a fém részt vegyen az oxidációs reakciókban/folyamatokban.
A cink-biszglicinát jellemzői
- stabil cink forma
- kivaló biohasznosulás
- jól tolerálható
- nem okoz gyomor-bélrendszerei panaszokat vízben jól oldódik
- a gyomor savas közegében is stabil
- biztonságos, hosszú távon alkalmazható
A cink felszívódása a bevitel mennyiségétől, az alkalmazott beviteli hatóanyagformától és más anyagok jelenlététől függ; a kalcium, élelmi rostok, és a fitátok befolyásolhatják a felszívódását és a biohasznosulását.
Ez az oka annak, hogy a vegán életmódot követők gyakran cinkhiánnyal szembesülnek, hiszen ételük élelmi rostban gazdag, viszont így az állati eredetű (jobban hasznosuló) cinkforrástól mentes. Megfigyelték továbbá, hogy a gabonaféléken alapuló, úgynevezett makrobiotikus táplálkozás elégtelen cinkbevitellel járhat. Lázzal járó megbetegedések, fertőzések és várandósság csökkentheti a vérplazma cink koncentrációját.
Termékünk filmtablettánként 25 mg szerves kötésű cinket tartalmaz cink-biszglicinát formában, amelyek kis méretük miatt könnyen nyelhetőek. A 25 mg szerves cink, a napi ajánlott beviteli szükséglet 250%-át tartalmazza.
A szerves cink hozzájárul:
- a termékenyég és szaporodás fenntartásához
- a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez (antioxidáns hatása révén)
- az immunrendszer egészséges működéséhez
- a normál szellemi működés fenntartásához és kognitív funkciókhoz
- a normál látás fenntartásához
- a vér normál tesztoszteronszintjének megtartásához
- az egészséges csontok megtartásához
- a haj-, bőr-, köröm egészséges állapotának fenntartásához
- a normál DNS-szintézishez
- valamint szerepet játszik a normál fehérjeszintézisben
- a cink részt vesz a normál sav–bázis egyensúly fenntartásában, a makrotápanyagok, a szénhidrátok és a zsírsavak egészséges anyagcseréjében
Tudtad a cinkről, hogy…?
A cink a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális, antioxidáns ásványi anyag, amely hozzájárul termékenység támogatásához, a sejtek védelméhez és az immunrendszer egészségéhez, szerves formában.
- számos metalloenzim (fémiont tartalmazó enzim) alkotórésze, több száz enzimben megtalálták (>300), ezért számos biológiai funkcióval rendelkezik.
- egy sor hormon receptor és fehérje kulcsfontosságú strukturális komponense, amik hozzájárulnak az egészséges, kiegyensúlyozott kedélyállapothoz és immunfunkcióhoz
- a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó inzulin hormonnak az összetevője
- fontos szerepet játszik a genetikai örökítőanyag stabilizálásában, az emberi genom körülbelül 1%-a cinktartalmú fehérje, melyek fontos szerepet töltenek be a génexpresszió szabályozásában
- lényeges szerepe van az egészséges egyedfejlődésben és az egészség fenntartásában
- a szervezetünkben lévő cink mennyiségének 9%-a, a bőrben található, és szükséges a sebgyógyulás folyamatában, illetve a bőr szépségéhez és egészségéhez
- stabilizálja a sejtszintű komponensek és membránok molekuláris struktúráját ezért közreműködik a sejtek és a szervezet integritásának fenntartásban
- a cinktartalmú enzimek részt vesznek a szénhidrát-, zsír- és fehérjemetabolizmusban, valamint a nukleinsav szintézisben
- a cinkbevitel különösen ajánlott rendszeres alkoholt fogyasztók körében, mert az alkohol csökkenti a cink bélben való felszívódását, és növeli a vizelettel történő cinkkiválasztást
Hol fordul elő a cink az emberi szervezetben?
A szervezet nem tud nagy mennyiségű cinket raktározni, viszonylag gyorsan kimerül a szervezetből.
Nagy mennyiségben megtalálható a szem szivárványhártyájában, ideghártyájában, a sejtek magjában, a csontokban, a prosztatában (dülmirigy), a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeiben (az inzulin cinkionokkal alkotott komplexként tárolódik), a májban, a hajban, a vörösvérsejtekben (egy enzim részeként).
Milyen élettani hatásai vannak a cinknek?
Fontos szerepet játszik a DNS, az RNS, a fehérje, a szénhidrát és a vitamin anyagcsere szabályozásában, nélkülözhetetlen az immunrendszer működéséhez. Példaként említve egy cink-függő enzim elősegíti a táplálékban előforduló folsav formák (pteroilpoliglutamátok), szabad folsavvá (pteroilmonoglutaminsav) való átalakítását, lehetővé téve az élelemiszerben előforduló folátok szervezetben való hasznosítását.
A cink részt vesz az antioxidáns védelemben is. Kapcsolódni tud a thiol csoportokhoz a fehérjékben, így azok kevésbé érzékenyek lesznek ezáltal az oxidációra. A redox-reaktív fémek eltávolításával, amilyen a vas és a réz a fehérjékben és a lipidekben, a cink csökkenti a hidroxil szabadgyökök fémek által indukált termelődését, így védi a makromolekulákat. A cink serkenti a metallothionein expresszióját és növeli a kataláz aktivitását: mindkettő semlegesíti a KÁROS reaktív oxigén szabadgyököket (ROS). A megnövekedett oxidatív stressz hatására a cink távozik a metallothioneinből, így az feltehetőleg felszabadul más fehérje számára. A cink antioxidáns enzimek kofaktora, mint amilyen a réz/cink-szuperoxid diszmutáz.
A cink fontos kofaktor a csontmátrix különböző összetevőinek szintézisével foglalkozó enzimekben és rendkívül fontos szerepet játszik a csontlerakódás és -reszorpció szabályozásában. A cink továbbá strukturális szerepet játszik a csontmátrixban. A csont hidroxiapatit kristályokból áll, mely cink-fluorid komplexet tartalmaz. A cink elősegíti a csontok mineralizációját is, mivel az alkalikus foszfatáz enzim kofaktora; egyes tanulmányok kimutatták, hogy a szérum cinkkoncentráció csökkenhet, vagy a cink kiürülése nagyobb lehet csontbetegségek esetén (pl. csontritkulás, csökkent csontsűrűség). A cink továbbá serkenti a sejtszintű fehérjeszintézist.
A cink kognitív funkciókra kifejtett hatása azzal bizonyítható, hogy a központi idegrendszerben a cink neuroszekréciós elem vagy kofaktor és nagy mennyiségben megtalálható bizonyos neuronok, az úgynevezett cinktartalmú neuronok (idegsejt) szinaptikus hólyagjaiban.
A cink szerepet játszik a nők és a férfiak szaporodásában is. A spermaképződés egy cinkfüggő folyamat és az ondó igen gazdag cinkben. A cinktartalmú transzkripciós faktorok egyik fontos fajtája a szteroid/pajzsmirigy receptorok családja, melyek a számos hormonális és metabolikus jelzésre történő biológiai válasz közvetítéséért felelősek. Az alacsony cinkbevitel együtt jár számos hormon (többek között a tesztoszteron) alacsony keringő koncentrációjával.
A cink sav-bázis egyensúlyban betöltött szerepe a következőképpen magyarázható (kicsit tudományos szemmel)
A cinknek fontos strukturális, szabályozó és katalizátor szerepe van számos enzim esetében. A karboanhidráz egy cink metalloenzim, ahol a cink közvetlenül részt vesz a katalitikus folyamatban. A vér és az extracelluláris folyadék pH-ját a pufferrendszerek jelenléte szabályozza, melyek kiegyenlítik a változásokat, melyeket a sejt anyagcsere túlnyomóan savas jellege, vagy a savak étkezéssel történő bevitele okoz.
A belső környezet állandóságának egyik fontos tényezője a vegyhatás (pH). A vegyhatás a hidrogén-ion koncentrációt jelenti. Savas vegyhatás esetén a hidrogén ion koncentráció magasabb. Valamely oldat vegyhatásának a stabilitását az ún. pufferendszerek tartják fennt.
A legfőbb pufferrendszer bikarbonát alapú (HCO3-). A vérben az oxidatív metabolizmus legfontosabb mellékterméke a CO2, mely szén-anhidráz jelenlétében reagál a vízzel és szénsav képződik (H2CO3), mely viszonylag instabil és hajlamos szétválni H+-ra és HCO3-ra.
A vörösvérsejtek pufferkapcaitása abban rejlik, hogy a hemoglobin is képes a H+-t megkötni, ezáltal csökkentve a savasodást. Nem megfelelő cinkbevitel esetében kimutatták, hogy csökken a vörösvértestek karboanhidráz aktivitása.
Nettó tömeg: 30 g (60 db)
Összetevők: tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), csomósodást gátló anyagok (kalcium-foszfátok, szilícium-dioxid, zsírsavak magnéziumsói), szerves cink (cink-biszglicinát), fényezőanyag (zsírsavak), színtelen bevonat [tömegnövelő szerek (hidroxipropil-metil-cellulóz, hidroxipropil-cellulóz), nedvesítőszer (glicerin)].
Adagolási javaslat: Napi 1 filmtabletta, lehetőleg étkezés közben, bő folyadékkal lenyelve.
Adagolási időtartam: Minimum 60 nap, maximum 120 nap.
Hatóanyag a napi adagban |
1 filmtablettában |
Szerves cink (cink-biszglicinátból) |
25 mg (250%*) |
*NRV: Felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaérték.
Laktóztartalom: < 0,1 g/100 g
92,693 mg cink-biszglicinát, amely 25 mg aktív cinknek felel meg.
Figyelmeztetés: Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!
- A termék 12 éves kortól alkalmazható, a napi adag felével
- A termék alkalmazható vérhígító használata esetén
- A termék alkalmazható cukorbetegség esetén.
- A termék alkalmazható terhesség, és szoptatás időszakában.
Tárolás: Száraz, hűvös helyen, gyermekek elől elzárva tartandó! A termék kupakját mindig gondosan zárja vissza!
OGYÉI ny.sz: 28787/2022